Tycker du om att köra bil och har ett sinne för service? Trivs du med att jobba självständigt och vill ha ett varierande arbete där du får mycket egetansvar? Då ska du söka tjänsten som leveranschaufför till Finsk Lakrits i Sverige i Borås!
Om tjänsten
Som leveranschaufför kommer du sköta företagets leveranser från lagret i Borås till butiker runtomkring Västra Götaland med omnejd. Leveranserna sker med skåpbil som kräver B-körkort och du sköter allt från... Visa mer
Tycker du om att köra bil och har ett sinne för service? Trivs du med att jobba självständigt och vill ha ett varierande arbete där du får mycket egetansvar? Då ska du söka tjänsten som leveranschaufför till Finsk Lakrits i Sverige i Borås!
Om tjänsten
Som leveranschaufför kommer du sköta företagets leveranser från lagret i Borås till butiker runtomkring Västra Götaland med omnejd. Leveranserna sker med skåpbil som kräver B-körkort och du sköter allt från lastning, körning och upplock hos kunderna. Varje fredag sker även inventering av lagret i Borås för att se till att det finns tillräckligt med produkter till nästkommande vecka. Du täcker ett stort område och det förekommer ca 2 hotellnätter per månad.
I din roll som leveranschaufför kommer dina huvudsakliga arbetsuppgifter innebära:
- Leveranser av produkter till butiker
- Upplock av produkter i butiker
- Viss kundkontakt och lagerhållning
Om dig
Vi söker dig som har B-körkort och som tycker om att köra bil. Har du jobbat med liknande arbetsuppgifter tidigare är detta meriterande men annars kanske du har bakgrund inom butik, lager eller liknande. Du kan hantera svenska i tal och skrift samt god fysik då det blir en del lyft under arbetsdagen. Du kommer arbeta i ett modernt leverans- och lagersystem så du bör ha god datorvana. Vidare ser vi att du som person är självständig och trivs med att ta mycket ansvar. Du kan lösa oväntade problem och trivs även med att ha viss kundkontakt.
Viktigt för tjänsten är:
- B-körkort samt körvana
- God fysik och svenska
- Att du kan börja omgående
Vi kommer att lägga stor vikt vid personlig lämplighet
Om Finsk Lakrtis i Sverige AB
Företaget Porvoon Herkku startades 2002 av Timo Tenhunen i Finland och var från början tänkt att bara bedrivas i liten skala som ett sidoprojekt. Den stora mängden förfrågningar som kom in överraskade honom och företaget växte ganska snabbt och hade snart över hundra butiker som kunder.
I början av 2011 hade Porvoon Herkku sex anställda och närmre 300 kunder och tanken på att expandera till Sverige hade grott i huvudet på Timo i nästan ett år. I februari anordnades den första demon i Sverige och då denna lyckades över förväntan var succén ett faktum och företaget Finsk Lakrits i Sverige AB var fött.
Om anställningen
Tjänsten som leveranschaufför är ett konsultuppdrag med start omgående. Till att börja med är uppdraget på 6 månader där tanken är att du blir övertagen av Finsk LaktritsI Sverige och blir anställd av dem.
Självklart har vi kollektivavtal. Vi vill att du ska må bra och vi erbjuder bland annat friskvårdsbidrag, rabatt på träningskort m.m. För att du ska känna dig trygg omfattas du även av försäkringar och företagshälsovård.
Adecco är världens största rekryterings- och bemanningsföretag. I Sverige finns vi på ca 50 orter och har 5000 anställda. Vår storlek gör att vi har kunder i de flesta olika branscher och en anställning som konsult hos oss leder ofta till att både ditt sociala och professionella kontaktnät växer. Då vi på Adecco samarbetar med många attraktiva företag som anlitar oss för sina personalbehov finns också chans att du erbjuds tjänster som aldrig når den öppna marknaden.
Om ansökan
Tjänsten skall tillsättas omgående och rekryteringsarbetet sker löpande. Vänligen bifoga CV och personligt brev och ansök tjänsten genom att klicka på knappen "Ansök".
• Första steget i vår rekryteringsprocess är ett personlighetstest (MAP) som skickas till din mail efter att rekryteraren har granskat din ansökan. Adecco använder tester som en del i processen i syfte att göra en så kvalitetssäkrad och rättvis bedömning som möjligt.
• Ansvarig rekryterare går sedan igenom inkomna ansökningar kontinuerligt och gör ett första urval.
• Om du är en av dem som går vidare kommer du att bli kontaktad för en telefonintervju. De som går vidare efter telefonintervju får möjlighet att komma till Adecco och träffa ansvarig rekryterare för en personlig intervju.
Vänligen notera att vi i vissa av våra processer även använder videointervjuer, fler tester och andra bedömningstekniker. Om det är aktuellt i just denna process kommer du att informeras om detta.
Kontaktuppgifter
Har du frågor om tjänsten eller rekryteringsprocessen är du varmt välkommen
att kontakta ansvarig rekryterare:
Isak Ahlvik via 0736847762 eller
[email protected]
Välkommen med din ansökan!
Sökord
Budbilschaufför, leveranschaufför, chaufför, Finsk Laktrits, Lakrits, Lager, Butik, Adecco, Borås
Visa mindre